21 września 2021

Gdzie kupić dobry sprzęt rolniczy?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to z jednej strony ciężka praca, zaś z drugiej konieczność nieustannego inwestowania w bądź co bądź kosztowne maszyny i urządzenia, bez których nowoczesne gospodarowanie jest dziś niemożliwe. O ile z dostępnością dobrej klasy sprzętu rolniczego nie ma najmniejszych problemów, o tyle zgromadzenie niezbędnych na jego zakup środków niejednemu rolnikowi przysparza sporych trudności. Gdzie szukać dobrej jakości sprzętu rolniczego? Jak korzystnie sfinansować jego zakup?

Po pierwsze: nowy czy używany?

Pierwszą decyzją, którą należy podjąć w kontekście zakupu jakiegokolwiek sprzętu rolniczego, jest kwestia wyboru rynku, na którym chcemy dokonać zakupu. Rynek pierwotny oferuje niezwykle szeroki wybór najróżniejszych maszyn rolniczych, jednak ceny nowego sprzętu są na ogół poza zasięgiem wielu gospodarzy. Brak gotówki oraz zdolności kredytowej skazuje na rynek wtórny, jednak i tu znaleźć można dobrze zachowany sprzęt rolniczy w cenach nawet kilkukrotnie niższych niż u producentów.

Po drugie: za gotówkę czy na kredyt?

Zakup sprzętu sfinansować można posiadaną gotówką lub środkami pochodzącymi z kredytu bankowego. Decydując się na drugie rozwiązanie, warto uprzednio przeanalizować dostępne oferty kredytowe i wybrać spośród nich tą najbardziej korzystną. Nierozsądna decyzja może nas bowiem niemało kosztować – różnice w wysokości rzeczywistego oprocentowania może sięgać nawet kilkunastu punktów procentowych. 

Po trzecie: samodzielnie czy z dotacją?

Brak niezbędnych środków nie zawsze jest jednoznaczny z koniecznością zakupu używanego sprzętu lub zadłużenia się w banku na długie lata. Z pomocą przyjść mogą różnego rodzaju programy rządowe i unijne dotacje. Jest ich całkiem sporo, szczególnie programów kierowanych do młodych rolników, dlatego warto odwiedzić pobliski urząd gminy i dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Dotacje nierzadko sięgają dziesiątek tysięcy złotych, a to jest już kwota, która pozwoli na zakup naprawdę dobrej klasy sprzętu rolniczego.

Bez względu na sposób finansowania zakupu maszyn rolniczych, a także rynek, na którym zdecydujemy się dokonać zakupu, pamiętajmy, by zawsze dokładnie przeanalizować swoją decyzję. Nie zawsze bowiem cena stanowi wyznacznik jakości i nie zawsze używany sprzęt jest gorszy od tego, pochodzącego z salonu.