21 września 2021

Rolnictwo na dużą skalę

Uprawa roślin i hodowla zwierząt to fundament rolnictwa. W każdym gospodarstwie rolnym działającym na dużą skalę, istotna jest odpowiednia baza maszyn i przystosowana do profilu działalności infrastruktura przestrzenna. Chlewnie, hangary, hale, stodoły i garaże to tylko niektóre z elementów infrastruktury gospodarstwa rolnego. Wszystko oczywiście kosztuje, zwłaszcza maszyny rolnicze i budynki o specjalistycznym przeznaczeniu. Nie da się bowiem prowadzić gospodarstwa rolnego i zarabiać na nim, jeśli nie zapewni się uprzednio odpowiednich warunków dla zwierząt, plonów i maszyn.

Wsparcie dla rolników

W zdobyciu funduszy na rozwój działalności rolniczej, w tym również na budowę budynków gospodarczych i zakup maszyn rolniczych, pomaga szereg instytucji. Główną jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która świadczy tez usługi doradcze. W każdej gminie informacje dla rolników udzielane są w ramach bezpłatnych konsultacji, zaś sama Agencja współpracuje z Urzędami Wojewódzkimi, Agencją Rolną, Agencją Nieruchomości Rolnych, Urzędami Pracy,  i ośrodkami doradztwa rolniczego. Daje to rolnikom pewność, że uzyskają wszystkie niezbędne informacje, a w rezultacie również wsparcie finansowe o które zawnioskują. Oczywiście proces ten wymaga spełnienia przez Rolnika odpowiednich kryteriów, i przedstawienia stosownych dokumentów. Konieczny jest także biznes plan pod kątem planowanej inwestycji. Na szczęście przekazane przez doradców informacje dla rolników, zawierają również wskazówki dotyczące biznes planów.

Początek działania

Duże gospodarstwa rolne mają się znacznie lepiej niż małe, dlatego tak wielu Rolników decyduje się na dofinansowanie działalności. Również młodzi Rolnicy mający aspiracje do hodowli zwierząt lub uprawy roślina na dużą skalę, mają szansę na wsparcie. Dla nich właśnie przewidziano „premie dla młodych rolników „, aby skutecznie przeprowadzać program restrukturyzacji małych gospodarstw. Z pewnością jest to ciekawa opcja dla  osób w młodym wieku, chcących związać swoją przyszłość z rolnictwem.