21 września 2021

Asortyment sklepu rolniczego

Choć temat wydaje się błahy, każdy, kto choć raz zastanawiał się nad zaopatrzeniem sklepu rolniczego, przyzna, że wcale nie jest to prosta sprawa. Z jednej strony towaru musi być dużo, z drugiej szczególnie ważne jest rozpoznanie potrzeb klienta. W przeciwnym wypadku na ograniczonej przecież powierzchni magazynu mogą latami zalegać trudno zbywalne „okazje”.

Sklepy rolnicze, wbrew swojej nazwie, nie występują wyłącznie w obszarach miejskich. Faktem jest, że  w tych regionach kraju, które nastawione są na rolnictwo, tego rodzaju marketów jest najwięcej. Jednak nawet na obrzeżach wielkich aglomeracji można spotkać hurtownie na przykład części do traktorów.

Wiejski sklepik

Odwiedzać go będą okoliczni mieszkańcy, choć nie wykluczone, że jeżeli asortyment będzie dobrany właściwie, przyjadą też zamiejscowi klienci. Handel na wsi obfituje w swoiste niespodzianki, których pozbawiona jest działalność tego typu w innych obszarach kraju. Jednym z nich jest specyficzny marketing szeptany, który może przyczynić się zarówno do niebywałego sukcesu punktu sprzedażowego, jak i jego definitywnej plajty.

Ludzie na wsi, szczególnie ci starsi, dokonują wyborów w oparciu opinie innych. Nie przemawia do nich nowoczesny marketing, a słowo „promocja” w wielu budzi podejrzliwość. Zupełnie inaczej jest, kiedy sąsiad pochwali sklep. Nawet jeśli przepłacił, to przecież zapłacił więcej, bo lepsza obsługa, bo więcej towaru, bo ładniej to wygląda…

Sklep z częściami do traktorów

Nieszczęsne części do traktorów, które stały się kluczowym asortymentem sklepu rolniczego, są dobrym przykładem do analizy asortymentu takiego punktu sprzedaży. Wiadomo powszechnie, że rodzajów ciągników rolniczych jest cała masa, a w każdym modelu występują tysiące części. Nie sposób mieć je wszystkie na stanie. A nawet jeśli dysponuje się odpowiednim do tego miejscem, byłoby to zupełnie nieekonomiczne.

Warto natomiast mieć na magazynie najbardziej standardowy osprzęt. I koniecznie trzeba dbać o kontakty z hurtowniami, w których zawsze można znaleźć towar pod zamówienie klienta. Przy towarowaniu sklepu rolniczego uwzględnić należy zatem delikatny balans, pomiędzy posiadaniem od ręki towarów niezbędnych oraz możliwościami zamówienia dowolnego asortymentu dla wymagającego klienta. Nawet najbardziej poszukiwanych części do traktorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *