12 kwietnia 2021

Jak zaoszczędzić na częściach do maszyn rolniczych?

Awaria maszyn rolniczych, zwłaszcza w pełni sezonu żniwnego, oznacza zazwyczaj niemały problem i wydatek. Pociąga bowiem za sobą konieczność nawet kilkudniowego serwisowania danego sprzętu, co z uniemożliwia korzystanie z niego. Mamy wtedy dwie opcje do wyboru – albo wypożyczyć podobny sprzęt , albo odczekać stosowny czas, narażając się w obu tych przypadkach na straty materialne i stres. Istnieje jednak skuteczny sposób na zapobieżenie takim sytuacjom, a mianowicie zadbanie o to, aby części rolnicze do naszych pojazdów i maszyn zostały wymienione we właściwym czasie, zanim zdążą ulec uszkodzeniu czy zużyciu.

Taniej wcale nie oznacza gorzej

Posiadanie zaawansowanego technicznie sprzętu oznacza, że jego naprawa wymaga pomocy doświadczonych serwisantów. Warto podkreślić, że nie obędzie się również bez oryginalnych elementów zamiennych, ponieważ wszystkie części rolnicze wzajemnie na siebie wpływają i nawet najmniejsze różnice w działaniu czy budowie mogą skutkować znacznie szybszym zużywaniem się innych komponentów. Możemy je kupić taniej, przy czym oszczędności powinniśmy szukać nie w zamiennikach nieznanego pochodzenia, ale przede wszystkim w porównywaniu ofert poszczególnych dystrybutorów. W ten sposób można znacznie obniżyć koszty serwisowania maszyn i pojazdów, korzystając z oryginalnych i pełnoprawnych części rolniczych, jednak za mniejsze pieniądze.

Wybierać zamienniki czy oryginały?

Zamienniki, czyli nieoryginalne części rolnicze, w przeważającej większości przypadków nie dorównują oryginałom. Tak naprawdę jedynie praktyka może udowodnić, czy faktycznie będą dobrze spełniały swoją rolę. Większość rolników nie chce jednak eksperymentować na swoich drogich maszynach i dlatego wybiera komponenty oryginalne, zaopatrując się w nie w profesjonalnych sklepach stacjonarnych lub internetowych. Zamiennik powinien być alternatywą jedynie w sytuacji, gdy pochodzi ze sprawdzonego źródła.