12 kwietnia 2021

Po co i czym malować ciągniki?

Zadając sobie pytanie, po co malować swój ciągnik, raczej nie jesteśmy w stanie podać jednej konkretnej odpowiedzi. Jest ich kilka i nie są to tylko względy estetyczne, ale i praktyczne. Na co dzień sprzęt rolniczy nie ma łatwych warunków, w których pracuje. Zewsząd narażony jest na uszkodzenia i łatwo ulega zniszczeniu – a chcemy przecież, by służył nam jak najdłużej i był w jak najlepszym stanie. Dlaczego więc warto pomalować ciągnik? Jak to dobrze zrobić?

Kilka powodów, dla których warto…

Na co dzień sprzęt i maszyny rolnicze są narażone na uszkodzenia, zarysowania, a także liczne czynniki atmosferyczne, czy chemiczne – w końcu bardzo często mają do czynienia choćby z nawozami sztucznymi, środkami do czyszczenia, ochrony roślin, a także z pestycydami. Przez to karoseria może bardzo szybko ulegać uszkodzeniom – zarysowaniom, rdzewieniu i wielu innym. Aby temu zapobiec, potrzebne jest więc coś, co skutecznie ochroni nasz sprzęt, tak, by służył nam jeszcze długie lata.

Jak się za to zabrać?

Po pierwsze należy wybrać dobrą, odpowiednią farbę do ciągników. Rozwiązań jest co najmniej kilka, ale najczęściej wybierane są dwie opcje: specjalistyczne farby do ciągników lub trwałe farby do metalu. Warto rozważyć obydwie opcje, zdobyć wiedzę na ich temat, poznać wady i zalety i dopiero zdecydować. Gdy już wybierzemy farbę do ciągników, możemy przejść do następnego kroku, jakim jest przygotowanie powierzchni pod farbę. Najpierw dobrze jest porządnie umyć maszynę – jest to bardzo ważne, gdyż najpierw trzeba pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Odpowiednio umytą i wysuszoną powierzchnię powinno się wytrzeć papierem ściernym. Po tych czynnościach można przystąpić do malowania pojazdu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto zapytać kogoś doświadczonego, bądź dopytać obsługę w sklepie z farbami.